CbdBase BLOG

10 érdekesség az ipari kenderről

10 érdekesség az ipari kenderről - (1.rész)

A kender az egyik legősibb mezőgazdasági haszon növény.

Hazánk területén közel 9000 éve termesztik a kendert. A magyarok már a honfoglalás előtt ismerték a növényt és feldolgozásának többcélú módjait.

10 érdekesség az ipari kenderről

10 érdekesség az ipari kenderről - (2.rész)

Sűrűbben, gyorsabban és magasabbra nő, mint a többi növényfaj. Az időtávok arányait figyelembe véve négyszer nagyobb terméshozamot produkál, mint a fa, egyben négyszer több szén-dioxidot is képes megkötni. Egyetlen nap leforgása alatt akár 7cm-t is nőhet!

10 érdekesség az ipari kenderről

10 érdekesség az ipari kenderről - (3.rész)

A fa 10-20 év alatt nő meg, a kender 100-150 nap után aratásra kész. Ha a kenderrel kiváltjuk a fakitermelés jelentős részét, az erdők megőrzésével hatékonyabban léphetünk fel a klímaváltozás elleni küzdelemben.

10 érdekesség az ipari kenderről

10 érdekesség az ipari kenderről - (4.rész)

A magyar kenderipar 1950-es és az 1960-as években élte a fénykorát. 1962-ben 23 000 hektárral a cukorrépa és a napraforgó után a harmadik legnagyobb területen termesztett ipari növény volt. A rostot 9 kendergyár állította elő és azt 4 fonoda és 3 szövőüzem dolgozta fel (Bócsa,1962). 

10 érdekesség az ipari kenderről

10 érdekesség az ipari kenderről - (5.rész)

Az ipari kender rendkívül sokhasznúnak bizonyult az emberi történelem során. Háztartási textileket, hajóvitorlákat, hajóköteleket, lámpaolajat, szigetelést gyártottak belőle. A gépek kenőanyagát, a festékeket, gyantákat, lakkokat régen kenderolaj és lenmag elegyéből készítették. Ősidők óta ugyancsak kenderből készült a papír, vagyis nem kellett fák tömegeit kivágni hozzá, ugyanakkor nem sárgult meg mint mai faalapú termékeink, hiszen a klór alapú feldolgozást nem igényelte! Építkezésekhez deszkákat, oszlopokat, táblákat készítenek kenderből. Hosszú rostjai teherbíróbbak, ugyanakkor könnyebbek, mint a fáké.

Napjainkban azt állíthatjuk, közel huszonötezer féle terméket lehet előállítani a kenderből.

10 érdekesség az ipari kenderről

10 érdekesség az ipari kenderről - (6.rész)

Egy 2020-ban készült kutatás megállapította, hogy a kender jelenleg ismert élettanilag előnyös hatással bíró vegyületeinek száma 1423! Megjegyezzük a kender hatóanyag mátrixának kutatása napjainkban is zajlik, a teljes megismerés érdekében!

10 érdekesség az ipari kenderről

10 érdekesség az ipari kenderről - (7.rész)

Talajzsigerelő, magas tápanyag igényéből fakadóan növényi talaj rekultivációra, vagyis szennyező anyagok kivonására kiválóan alkalmas. Nagy mennyiségben vonja ki a talajból a nehézfémeket, vegyi anyagokat, és egyedülálló módon a rádioaktivitást is megköti!  Csernobil és Fukusima tágabb környezetének szennyezett területeit a kender segítségével tették, teszik újra hasznossá a mezőgazdaság számára.

10 érdekesség az ipari kenderről

10 érdekesség az ipari kenderről - (8.rész)

A kendermag superfood! Önmagában is fogyasztható, kellemes ízű, magas protein, vitamin is olajtartalma miatt mindenkinek ajánlott. Olaja az emberi szervezet számára ideális arányban tartalmazza az omega-3, omega-6 zsírsavakat! Az olajpréselés során keletkező pogácsát megőrölve kenderliszthez jutunk, ami rendkívül egészséges és ugyan úgy használható tészták, sütemények, pizzák készítéséhez mint a hagyományos búzaliszt. Magas proteintartalma miatt táplálék kiegészítőként is árusítják. Megfelelő mennyiségű víz hozzáadásával tej helyettesítő laktózmentes „kendertej” is készíthető belőle, glutént nem tartalmaz!

10 érdekesség az ipari kenderről

10 érdekesség az ipari kenderről - (9.rész)

Alacsony lignintartalma miatt (ez a sejtfalak közti szerves ragasztóanyag) sokkal kevesebb kemikáliával kell feldolgozni, mint a fát. Nincs szükség a  klórvegyületekkel történő fehérítésre sem, ami az ipari szennyvíz részeként szennyezi a folyókat. A kenderpapír többször hasznosítható újra, mint a faalapú!

10 érdekesség az ipari kenderről

10 érdekesség az ipari kenderről - (10.rész)

2003-as adatok szerint az EU területén az összes kendermag 95 százalékát takarmányként  értékesítették.

10 érdekesség az ipari kenderről
Fő menü x
X