Flavinok és flavonoidok a Kender Komplex
teljes spektrumú nyers CBDA / CBD olajban
A flavonoidok családja az egyik leghasznosabb vegyületcsoport az emberi szervezet számára. A flavonoidokat jelenleg 13 különféle vegyületcsoportba soroljuk, ezeken belül pedig mintegy 4000 különféle szerkezetű flavonoid határozható meg. A flavonoidok elsősorban antioxidáns tulajdonságaikról ismertek. A kenderben található flavonoidokat kannaflavinoknak nevezzük, eddig közel 20 félét azonosítottak a kender növényben. Különböző típusú flavonoidokat találhatunk a kannabisz növényben, mint például; cannflavine A, kannflavine B, kannflavine C, vitexin, izovitexin, apigenin, kaempferol, quercetin, luteolin and orienttin. Ezek eloszlása a növényben a flavonoid típusától függően változik.
Alpigenin
A petrezselyem, a zeller és a kamilla az apigenin legismertebb forrásai, de sok egyéb gyümölcsben és zöldségben is megtalálható. Az apigenin – a becslések szerint – 160 fehérjéhez képes kötődni az emberi szervezetben. Kutatók megfigyelték, hogy az apigenin a hnRNPA2 fehérjéhez kapcsolódva helyreállította az apoptózist az emlőrák-sejtekben, ami a tumorsejtek pusztulását idézte elő, illetve sokkal szenzitívebekké váltak a kemoterápiára. Jótékony hatás nem korlátozódik a rák elpusztítására, az apigeninnek gyulladásgátló hatása is van. Az Alpigeninnek még számos élettanilag előnyös tulajdonsága lehet, ami biztos, jelentős szinergisztikus potenciállal rendelkezik.
Isovitexin
Az izovitexin (vagy homovitexin, más néven szaponaretin) a flavonok csoportjába sorolható. pontosan apigenin -8- C- glükozid. Megtalálható a passió virágban , a kannabiszban és az acai pálmában is.
A Vitexin és az izovitexin számos hagyományos kínai gyógyszer aktív alkotóeleme. A Vitexin a közelmúltban fokozott figyelmet kapott a
széles körű farmakológiai hatásainak köszönhetően, ideértve, az antioxidáns, daganat ellenes, gyulladásgátló, és idegvédő hatásokat. Az izovitexin (apigenin-6-C-glükozid), a vitexin izomerje, – amelyet általában a vitexinnel együtt izolálnak- szintén változatos biológiai aktivitást mutat. A legfrissebb kutatások azt sugallják, hogy a vitexin és az izovitexin potenciális anyagok lehetnek számos betegség kezelésének hagyományos gyógyszeres terápiájának kiváltására, és segítséget jelenthetnek makacs betegségek kiegészítő, alternatív terápiáiban.
Orientin
Az Orientin egy flavon , egy flavonoidszerű vegyület, a luteolin 8-C- glükozidja . Az Orientin megtalálható a Passió virágban , az Acaí pálmában , a hajdina magban, kelbimbóban, és a kölesben is. Jelentős antioxidáns és gyulladás gátló, vírus ellenes és antibakteriális, értágító és kardioprotektív, radioprotektív(sugárvédő), idegrendszert védő antidepresszáns.
Béta-Szitoszterin
A β-szitoszterin (béta-szitoszterin) egyike azon fitoszterineknek (növényi szterinek), amelyek kémiai szerkezete hasonló a koleszterinéhoz . Fehér, viaszos por, jellegzetes szaggal. A béta-szitoszterint széles körben elterjedt a növényvilágban, és megtalálható növényi olajokban , diófélékben , avokádóban és elkészített ételekben, például salátaöntetekben .
Eredményes kutatások folytak a jóindulatú prosztata megnagyobbodás kezelésére, illetve bizonyítást nyert, hogy a koleszterinek vérben való jelenlétét jótékonyan szabályozza.
Mivel a szitoszterin prekúzor anyaga egy anabolikus szteroidnak, így előfordult már sportolók esetében a pozitív dopping eredmény nagy mennyiségben fogyasztott szitoszterin tartalmú élelmiszerek bevitelénél.
Bővebben a Kender Komplexről itt olvashat!
Antocián
Antocián (E163) csoportja egy vízoldékony színanyagcsoport. A természetben a baktériumokban és a növényekben is megtalálhatók. A növények nagy részében ezek a vegyületek elsősorban a levelekben, a gyökerekben, a virágokban és a gyümölcsökben fordulnak elő. A fotoszintézist ellátó szövetek esetében az antocián pigmentek védelmet nyújtanak a napsugárzás káros hatásai ellen ezáltal védve a létfontosságú szöveteket. Az antociánt általában másodlagos metabolitként, az élelmiszer-iparban pedig színanyagként használják. Az antocián egy nagyon stabil és erős antioxidáns . Az antioxidáns tulajdonságát elfogyasztás után is megtartja, többek között ezért is nagyon egészségesek a piros héjú vagy húsú gyümölcsök.
Kempferol
A kempferol egy polifenol antioxidáns, amelyet a gyümölcsökben és a zöldségekben találunk. Számos tanulmány ismertette a kempferol kedvező hatásait a krónikus betegségek, különösen a rák kockázatának csökkentésében. Az epidemiológiai vizsgálatok fordított kapcsolatot mutattak ki a kaempferol bevitel és a rák között. A kempferol segíthet abban, hogy javítja a szervezet antioxidáns védelmét a szabad gyökökkel szemben, amelyek elősegítik a rák kialakulását. Lényeges, hogy a kempferol gátolja a rákos sejtek növekedését és az angiogézist, és indukálja a rákos sejtek apoptózisát, emellett úgy tűnik, hogy bizonyos védőhatást kifejtve képes megőrzi a sejtek életképességét.
Kvercetin
A kvercetin egy flavonoid, mely sok gyümölcsben és zöldségben megtalálható. Megjelenésében sárga kristályos por. A kvercetin legfőképpen zöldségekben és gyümölcsökben található meg. Például az almában, a piros szőlőben, a cseresznyében és a zöld leveles zöldségekben. A kvercetin megtalálható még a zöld teában és a kakaóban is. Mivel a kvercetin a gyümölcsök héjában fordul elő, így érdemes például az almát is hámozatlanul fogyasztani.
A kvercetin erősíti az immunrendszert és megakadályozza a vírusok replikációs folyamatát. Számos tanulmány számolt be arról, hogy a kvercetin megakadályozza a vírusos fertőzések kialakulását, különösen annak kezdeti szakaszában. A kvercetin még a herpeszvírussal is eredményesen veszi fel a harcot, de a hepatitisz B és C típusával szemben is eredményesnek bizonyult a vizsgálatok során. A kvercetin ezen kívül nem gyakorol negatív hatást az emberi szervezetre, hiszen egy teljesen természetes növényi vegyület, így mellékhatással sem kell számolni bevitele esetén.
Kvercetin
A kvercetin egy flavonoid, mely sok gyümölcsben és zöldségben megtalálható. Megjelenésében sárga kristályos por. A kvercetin legfőképpen zöldségekben és gyümölcsökben található meg. Például az almában, a piros szőlőben, a cseresznyében és a zöld leveles zöldségekben. A kvercetin megtalálható még a zöld teában és a kakaóban is. Mivel a kvercetin a gyümölcsök héjában fordul elő, így érdemes például az almát is hámozatlanul fogyasztani. A kvercetin erősíti az immunrendszert és megakadályozza a vírusok replikációs folyamatát. Számos tanulmány számolt be arról, hogy a kvercetin megakadályozza a vírusos fertőzések kialakulását, különösen annak kezdeti szakaszában. A kvercetin még a herpeszvírussal is eredményesen veszi fel a harcot, de a hepatitisz B és C típusával szemben is eredményesnek bizonyult a vizsgálatok során. A kvercetin ezen kívül nem gyakorol negatív hatást az emberi szervezetre, hiszen egy teljesen természetes növényi vegyület, így mellékhatással sem kell számolni bevitele esetén.
Kannflavin A, – B -C
A kannabisz körülbelül húsz flavonoidot termel (azonosított); néhányuk szintén megtalálható más növényfajtáknál (mint az apigenin, a kampferol vagy a kvercetin), néhányuk pedig egyedi a kannabisz növényekben, mint például a kannflavin, amely valójában két egymáshoz szorosan kapcsolódó flavonoid, a CFA és a CFB keveréke (8,9).
A kannflavin jelentős gyulladáscsökkentő hatással rendelkezik A kannflavin gyulladáscsökkentő hatásáról már 1985-ben igazolták és kimutatták, hogy jóval erősebb mint az aszpiriné. A kannflavin a kannabinoidokkal ekvivalens potenciával rendelkezik a gyulladásos prosztaglandinok és a leukotriének gátlásában (7,10). Ezek valójában az első flavonoidok, melyek közvetlen gátló hatással rendelkeznek a proinflammatorikus mediátorok bioszintézisében részt vevő két kulcsfontosságú enzimére (5-LO és a PGES-1). Ez a kettős gátlás farmakológiai stratégiának tekinthető annak érdekében, hogy beavatkozhasson a gyulladásos megbetegedéseknél, és magasabb lehet az egyedi céloknál a következők tekintetében:
- a hatékonyság növekedése
- a mellékhatások csökkenése
Luteolin
A luteolin egy flavon , egyfajta flavonoid , sárga kristályos megjelenéssel. A luteolin az a fő sárgafesték-vegyület, amelyet a Reseda luteola növényből nyertek és természetes festékforrásként használták fel a Kr. E. 1. évezred óta.
Számos egyéb növény levelében, kérgében vagy virágában is jelen van, mint a zeller , brokkoli , zöldpaprika , petrezselyem , kakukkfű , pitypang, perilla , kamilla , sárgarépa, olívaolaj, borsmenta, rozmaring, zsálya és oregano.
Több tanulmány is élettanilag jótékony hatásokról számolt be. Védi a szívizmot és a többi simaizom ellazításában is nagy szerepet játszik. Továbbá aktiválja a dopamin transzportert, mely részt vesz a dopamin termelésének szabályozásában. Egy kutatás beszámolt petefészek rákos megbetegedéseknél elért 34%-os javulásról. Egy kísérlet szerint jelentősen csökkentette a szívinfarktus kockázatát. Gyulladáscsökkentő hatásáról is több kutatás meggyőző eredményeket közölt.
Szilimarin
A silymarin (ejtsd szilimarin), a flavonolignan silibine, a silicristine és a silydias keveréke 3:1:1 arányban, és a fügegyümölcs fő hatóanyaga. Nagyobb mennyiségben a Máriatövisben fordul elő, így ebből vonják ki. Hatásmechanizmusa abból adódik, hogy kiűzi a méreganyagokat a szervezetből, melyek számos betegség tünetéért felelősek- többek között akár a rák kialakulásáért, a magas koleszterinszintért, diabéteszért, vesekőért, epehólyag-rendellenességekért. Antioxidáns, májvédő és méregtelenítő.